Evcil hayvanlarda yüksekten düşmeyle çok sık karşılaşılıyor

Evcil kedilerin yaşadıkları kaza ortalamalarına bakıldığında yüksekten düşme vakaları hiç de azımsanmayacak boyutta. Bu konuda farkındalığı artırmak ve yüksekten düşme kaynaklı ortopedik hasarların tedavileri konusunda yeni gelişmeleri paylaşmak adına KLİVET İzmir Şubesi “I Believe I Can Fly” başlıklı seminer düzenledi.

Evcil hayvanlarda yüksekten düşmeyle çok sık karşılaşılıyor
13 Kasım 2021 Cumartesi 13:45

“Floro gökyüzünde süzülen leyleği izlemeye doyamıyordu. En büyük hayali ise onun gibi uçabilmek, uçan ilk kedi olarak tarihe geçmekti. Leyleği yeterince izleyip artık kendisinin de uçmaya hazır olduğunu düşündüğünde, yüksek bir binanın tepesine çıkıp kendini boşluğa bıraktı. Ama işler planladığı gibi gitmeyecekti. Neyse ki, yere düşüp ağır şekilde yaralanan Floro’yu iyileştirecek şefkatli sahibesi Bayan Paquita vardı.” Yukarıdaki satırlar Jose Canas Torregrosa’nın 2014 yılında yazdığı Uçmak İsteyen Kedi isimli çocuk kitabının tanıtım metninden. Ancak biliyoruz ki, kediler sadece öykülerde değil, gerçek hayatta da uçmaya meraklı. Bugüne kadar evcil kedilerin yaşadıkları kaza ortalamalarına bakıldığında yüksekten düşme vakaları hiç de azımsanmayacak boyutta. 

Bu konuda farkındalığı artırmak ve yüksekten düşme kaynaklı ortopedik hasarların tedavileri konusunda yeni gelişmeleri paylaşmak adına KLİVET İzmir Şubesi tarafından gerçekleştirilen “I Believe I Can Fly” başlıklı seminer geçtiğimiz haftalarda Swissotel İzmir Büyük Efes Oteli’nde gerçekleştirildi. 

KLİVET İzmir Dernek Başkanı Veteriner Hekim Dr. Onur Derincegöz’ün ev sahipliğinde Prof. Dr. Cenk Yardımcı’nın sunumuyla gerçekleştirilen seminerde kedilerin yüksekten düşmesi ve buna bağlı yaşadıkları ortopedik problemler, tanılama ve tedavi yaklaşım ve seçenekleri hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Sempozyum hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Dr. Onur Derincegöz şunları söyledi: “Kediler doğaları gereği meraklı ve hareketli hayvanlardır ve yüksek yerlere çıkmayı severler. Bilinçli olarak yüksek yerlerden atlamasalar bile bazen kaza sonucu düşebilmektedirler. Ayrıca evlerde beslenen kedi sayısındaki artış ve günümüzde yüksek katlı binaların çoğalması ile beraber apartman dairelerinden düşme oranları da artmıştır.”

“Kediler düşerken doğal bir korunma mekanizmaları vardır. Tabi ki bu onların yüksekten düşmelerde herhangi bir zarar görmeyeceği anlamına gelmez. Yüksekten düşen kediler, yüksek hızlarda yere çarptıklarından birçok sorun ile karşılaşmak mümkündür. Bu sorunların başında kırık problemleri gelmektedir. Biz de KLİVET olarak istedik ki kedilerde yaşanan bu sorunlar konusunda yeni gelişmeleri ve tedavi seçeneklerini diğer veteriner hekim arkadaşlarımız ile paylaşalım ve doğru tedavi seçenekleri konusunda farkındalık oluşturalım.”

 KLİVET yapmış olduğu başarılı çalışmalarla sektörde farklılaşıyor

 KLİVET olarak veteriner hekimlik mesleğinin özellikle klinisyenliğin gelişmesini sağlamak amacı ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Derincegöz, İzmir Şubesi olarak 2021 yılında başarılı pek çok çalışmaya imza attıklarını ve veteriner hekimlik mesleğine değer katan çalışmalara devam edeceklerinin altını çizdi. Derincegöz sözlerine şöyle devam etti: “Sempozyuma Ege Bölgesi ve civarından katılan veteriner hekim sayısının çokluğu bize dernek olarak doğru yolda olduğumuzu gösterdi. KLİVET ailesi olarak mesleki dayanışmanın ön planda tutulduğu, mesleki gelişimin hedeflendiği sempozyumumuzda; dünya genelinde kabul görmüş, ufkumuzu genişletecek bilgileri katılımcılarımız ile paylaşma fırsatı bulduk. Ülkemizde her geçen gün bu konuda yapılan yatırımlar eşliğinde meslektaşlarımızın çok önemli çalışmalara imza attığını gururla izliyoruz. Bu çalışmaların genele yayılması, hem hekim arkadaşlarımızın mesleki gelişimini arttıracak, hem de hasta sahibi ve hastalarımızın yaşam standartlarını yükseltecektir. Önümüzdeki dönemde de veteriner hekimlerin mesleki bilgilerin bilimsel gelişmeler ışığında güncel tutulması noktasında yaptığımız eğitim faaliyetlerimize devam edeceğiz. 2022 yılının ilk yarısında, DaliEvents organizasyonunda uluslararası katılımlı bir etkinlik yapmayı planlıyoruz. Bu çalışma ile veteriner hekimlerimizi farklı ülkelerden deneyimli ve alanında söz sahibi meslektaşları ile bir araya getireceğiz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.