ESTÜ'de akademik giysi töreni

​​​​​​​ESTÜ “2020-2021 Öğretim Yılı Akademik Giysi Töreni”, 12.11.2021 tarihinde 2 Eylül Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

ESTÜ'de akademik giysi töreni
14 Kasım 2021 Pazar 19:41

ESTÜ “2020-2021 Öğretim Yılı Akademik Giysi Töreni”, 12.11.2021 tarihinde 2 Eylül Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Törene Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan, Rektör Yardımcısı Prof. Alper Çabuk, Genel Sekreter Menderes Ünal ile birlikte akademik ve idari personel katıldı.

2020 ve 2021 yıllarında atanan 39 öğretim üyesinin profesörlük, 16 öğretim üyesinin doçentlik, 45 öğretim üyesinin de doktor öğretim üyesi unvanı aldığı akademik giysi töreninde akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri yeni akademik giysilerini giydi.

Törende konuşan Prof. Dr. Döğeroğlu, “Üniversitemizin en büyük gücü nedir diye sorarsanız, hiç kuşkusuz sahip olduğumuz akademik ve idari kadromuz. Sizlerin yaptığı çok başarılı çalışmalar sayesinde üç yılı geride bırakırken büyük bir mesafe de kaydettik. Kendimizi araştırma odaklı üniversite olarak nitelendiriyoruz ve bunu her vesileyle de paylaşıyoruz. Üniversitemizi,  araştırma ekosisteminde bütünsellikle yönetmeye gayret ediyoruz. Bu süreci yönetirken de öğrencilerimizi araştırma ekosistemimizin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Bu konuda Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörlüğümüz, Fakülte ve Yüksekokullarımızla, özellikle de Lisansüstü Eğittim Enstitümüz ile birlikte iş birliği halinde süreci yönetmeye çalışıyoruz. Araştırma performansımızı her geçen yıl arttırmaya ve bunu yaparken de topluma katkı sağlayacak projeler içerisinde de olmaya özen gösteriyoruz” dedi.

Prof. Dr. Döğeroğlu, 2020 yılı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın Girişimci ve Yenilikçi Üniversite sıralamasına geçen yıl 19. Sıradan giriş yapmış olmamız ve URAP Türkiye sıralamasına kurulduğumuz ilk yıllara rastlayan 2018 ve 2019 yıllarındaki, sadece iki yıllık performansımız ile değerlendirildiğimiz için dezavantajlı bir konumda olmamıza rağmen 87. Sırada yer alarak üniversitemizin sahip olduğu araştırma potansiyelini de göstermiş olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Döğeroğlu sözlerine şöyle devam etti; “Üniversitemizin üç yıl önce yeni ismi ile birlikte yapılanma sürecine girmiş olması nedeniyle, üniversitelerin beş ile yedi yıllık araştırma performanslarının değerlendirildiği uluslararası endekslerde henüz görülmediğimizi de ifade ederek birkaç sene içerisinde sıçramalı bir şekilde uluslararası endekslerde görünürlüğümüzün epeyce iyi yerlerde olacağını rahatlıkla ifade edebilirim. Her yıl artan, yayın, proje, atıf ve patent sayılarımız, öğlencilerimizin son birkaç yıldır TEKNOFEST’de, ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettiği başarılar daha iyisini yapabileceğimiz ve her geçen sene bu başarılara yenilerini ekleyebileceğimiz konusunda da bizleri umutlandırıyor”.

Küresel rekabet ortamında başta 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz ve 11. Kalkınma Planımızda belirtilen konu başlıkları ile ülkemizin teknolojik öncelikleri olmak üzere, nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde en büyük görevin üniversiteler düştüğünü belirten Prof. Dr. Döğeroğlu, bunun için de canla başla çalıştıklarını ifade etti.

Pandemi koşulları sebebiyle 2020 ve 2021 yıllarında atama ve yükseltmesi yapılan öğretim üyeleri içinde geçtiğimiz iki yıl içerinde bir tören yapabilmenin ne yazık ki mümkün olamadığını belirten Prof. Dr. Döğeroğlu,  “Dr. Öğretim Üyesi olarak akademik hayata yeni başlayan hocalarımızın, Doçent unvanı alan ve Profesörlüğe yükseltilmiş hocalarımızın yeni unvanlarıyla daha büyük ve heyecan ve motivasyonla yollarına devam edeceklerine inancım tam” ifadelerini kullandı.

Akademik Giysi Töreni, Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu’nun 2020 ve 2021 yıllarında atama ve yükseltmesi yapılan öğretim elemanlarına yeni akademik giysilerini giydirmesi ve Profesörlere beratlarının takdim edilmesi ile sona erdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.