“Komisyon sansür için değil, özgürlük için kurulsun”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen mini torba teklifine yapılan ekleme ile Meclis’te Dijital Mecralar Komisyonu’nun kurulması kararı alındı.

 “Komisyon sansür için değil, özgürlük için kurulsun”
18 Temmuz 2020 Cumartesi 08:11

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen mini torba teklifine yapılan ekleme ile Meclis’te Dijital Mecralar Komisyonu’nun kurulması kararı alındı.

Sosyal medya, internet ve bilişim konularının ele alınacağı komisyon teklifinin görüşmeleri sırasında söz alan CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Türkiye’de sosyal medyanın sınırlanması, denetim altına alınmasının tartışıldığı bir dönemde bu komisyonun kurulması kararını getirdiniz. Bu Komisyon kurulduğunda demokrasimizi, hukuk devletimizi ve özgürlüklerimizi koruyacak, geliştirecek bir içerik esas alınmalıdır” dedi.  Çakırözer, Türkiye’nin 2019 yılı İfade Özgürlüğü Raporu’nda yer alan rakamları da hatırlatarak, “ Türkiye’de zaten yüzbinlerce internet sitesine, tweet’e erişim engeli var. Dünya genelinde Twitter’ın mahkeme kararıyla kaldırdığı içeriğin yüzde 74’ü Türkiye’den gidiyor. Eğer bir komisyon kurulacaksa komisyon sansür için, ifade özgürlüğünün sınırlandırılması için değil, özgürlükler için kurulmalı” diye konuştu.

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK ORTAMINI KORUMALIYIZ

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifine yapılan ihdasla Meclis’te Dijital Mecralar Komisyonu’nun kurulması kararı alındı. CHP’li Utku Çakırözer, teklifin görüşmeleri sırasında söz alarak, komisyonun amacının sansür, ifade özgürlüğünün sınırlanması değil, demokrasi ve özgürlük ortamının korunması olması gerektiğini söyledi. Çakırözer, “Bizler tabii ki dijital hayata ilişkin bir komisyonun Mecliste ihtisas komisyonu olarak kurulmasını önemsiyoruz. Çünkü dijital teknoloji bizim hayatımızın bir parçası” dedi. Komisyon kurulurken çalışma ilkelerinin demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin korunması olması gerektiğini vurgu yapan Çakırözer, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sosyal medya, dijital hayat demokrasinin bir parçası. Dünyayla haberdar oluyoruz. Türkiye’de en ücra köşedeki bir insan cep telefonundan attığı mesajla Türkiye'nin gündemi olabiliyor. Birçok sorunu çözebiliyoruz. Hayatın gerçeği olan birçok mesele bir mesajla, bir Twitter paylaşımıyla, bir Instagram paylaşımıyla hepimizin saatlerce yapacağı konuşmanın önüne geçebiliyor. Onun için bu komisyon kurulurken bakış açısı, komisyonun çalışma ilkeleri demokrasi olmalıdır. Komisyonun amacı ‘Özgürlükleri nasıl engelleriz, nasıl kısıtlarız?’ değil; tam tersine ‘Özgürlükleri nasıl koruruz, başta ifade özgürlüğü olmak üzere biz bunun nasıl korunmasını sağlarız?’ olmalıdır.”

YÜZBİNLERCE İNTERNET SİTESİ VE SOSYAL MEDYAYA ERİŞİM YOK

Çakırözer, Türkiye’de televizyon kanallarına, gazetelere ve internet sitelerine yönelik cezaları hatırlatarak, Türkiye’nin 2019 yılı ifade özgürlüğüne ilişkin raporunda yer alan rakamları paylaştı. Türkiye’de sosyal medyaya, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına ve içerik kaldırılmasına ilişkin baskı ve engellemelerin olduğunu dikkat çeken Çakırözer, “İfade özgürlüğü konusunda 2019 yılı sonuna kadar 408 bin 494 web sitesine erişim engellenmiş durumda. 130 bin URL adresine, 7 bin Twitter hesabına, 40 bin tweete, 10 bin YouTube videosuna, 6.200 Facebook içeriğine erişim engellenmiş durumda” diye konuştu.

EN FAZLA MAHKEME KARARI TÜRKİYE'DEN GÖNDERİLDİ

 Çakırözer, İfade Özgürlüğü Derneği’nin yayınladığı rapora göre twitter’a dünya genelinde en fazla mahkeme kararının Türkiye’den gönderildiğini de söyleyerek, “Dünya genelinde Twitter’ın mahkeme kararıyla kaldırdığı içeriğin yüzde 74’ü Türkiye’den gidiyor, 66 bin toplam talebin de yaklaşık yüzde 45’i, 30 bini yine Türkiye’den gidiyor. O yüzden Türkiye’de zaten sosyal medyaya yönelik önemli bir baskı var. Bunun için bu Komisyon kurulduğunda demokrasimizi, hukuk devletimizi ve özgürlüklerimizi koruyacak, geliştirecek bir içerik esas alınmalıdır” ifadelerini kullandı.   

YASAKLARSAK TÜRKİYE’NİN İTİBARINI DA DÜŞÜRÜRÜZ

Çakırözer, Komisyonun ana çalışma prensibinin her zaman dijital hayatta rekabette Türkiye'nin nasıl önde yer alabileceği olması gerektiğine de dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu:

 “ Bu komisyonun kurulması teklifi, önerisi hangi ortamda geldi? Türkiye’de sosyal medyanın sınırlanması, denetim altına alınmasının tartışıldığı bir dönemde geldi. Bizler tabii  ki dijital hayata ilişkin bir komisyonun Meclis’te ihtisas komisyonu olarak kurulmasını önemsiyoruz. Çünkü dijital teknoloji bizim hayatımızın bir parçası. Onun için  ‘Şunu yasaklayalım, bunu engelleyelim’ dersek bu komisyon arzu ettiğimiz amacın tam tersine Türkiye'nin itibarını yükselten değil daha da aşağıya çeken bir noktaya gelebilir.  Sadece haberi alma, öğrenme anlamında değil, ekonomik anlamda dijital ekonomi değimiz bir gerçeklik var. O yüzden böyle bir konuya, böylesine muazzam geniş bir alanda Türkiye Büyük Millet Meclisimizde bir komisyon kuruluyor olması gerçekten çok önemli. Onun için biz bu komisyona internet ortamındaki suçları engellemek vesaire bağlamında bakmamalıyız.”


Etiketler; #Esolay
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.