Çakırözer’in açıklamasına TARSİM’den yanıt

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in 26 Ağustos’ta yaptığı “2 bin çiftçinin zararı 70 gündür neden karşılanmadı?” başlıklı açıklamasına yanıt Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş Genel Müdürlüğü’nden geldi.

Çakırözer’in açıklamasına TARSİM’den yanıt
13 Eylül 2019 Cuma 12:07

banner79

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in 26 Ağustos’ta yaptığı “2 bin çiftçinin zararı 70 gündür neden karşılanmadı?” başlıklı açıklamasına yanıt Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş Genel Müdürlüğü’nden geldi.

Esolay.com internet sitemizde yayımlanan “2 bin çiftçinin zararı 70 gündür neden karşılanmadı?” başlıklı haber TARSİM tarafından tekzip edildi.

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş Genel Müdür Vekili Zeki Karakurt imzalı tekzip metni şöyle:

“Devlet Destekli Tarım sigortaları Sistemi kısa adıyla TARSİM, küresel düzeyde yaşanan iklim değişiklikleri sebebiyle şiddeti ve frekansı giderek artan çeşitli risklere ve doğal afetlere karşı ülkemizde tarımsal üretimde devamlılık, üreticinin istikrar ve tarım ekonomisinde dengenin sağlanabilmesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Sistem 2006 yılından itibaren kar amacı taşımadan, üreticiye hizmet etmek üzere faaliyetlerine devam etmektedir.

TARSİM yıllar itibarıyla büyümesini istikrarlı ve hızlı bir şekilde sürdürmektedir. Devletin üreticiye sağladığı prim desteği de yıllar itibarıyla artmakta olup, bazı branş ve teminatlarda yüzde 67 seviyelerine ulaşmıştır. Faaliyetlerine başlanmasından itibaren bugüne kadar, Türkiye genelinde ve tüm tarım sigortası branşlarında 12 milyon adedin üzerinde poliçe üretilmiş, üreticilere 5,5 milyar liranın üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirilmiştir.

Eskişehir’deki hızlı gelişim tablosu da Türkiye geneliyle paralel özelliklere sahiptir. Kaza, sistemin ilk faaliyet yılı olan 2006’da 9 adet poliçe düzenlenirken, geçen yıl bu ilimizde 47 bin adedin üzerinde poliçe düzenlenmiş, 630 milyon liranın üzerinde tarımsal varlık sigortalanmıştır. Yine Eskişehir’de tarım sigortası yaptırılan üreticilerimize sistemin başlangıcından itibaren 62 milyon lira hasar ödemesi yapılmıştır.

Bu yılın başından itibaren Eskişehir’de meydana gelen dolu, sel ve su baskını ile fırtına gibi nedenler başta olmak üzere üreticilerimizden tüm tarım sigortası branşları için 5 bin 200 adet civarında hasar ihbarı alınmış olup, 9,1 milyon lira hasar ödemesi gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki günlerde ise çeşitli nedenlerden ötürü, ürünleri ve hayvanları zarar gören sigortalı üreticilere, hasar dosyalarının tamamlanmasını takiben 8,1 milyon lira daha ödeme yapılacaktır. Tüm bu veriler ışığında, çiftçilerin mağdur edildiği gerçek dışı ve kabul edilemezdir.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in selden etkilenen damla sulama boruları, trafo ve kablolar gibi aletler ile makine ve ekipmanları da TARSİM kapsamına alınması gerektiği yönündeki açıklamalarına ilişkin olarak, açık alanda yetiştiriciliği yapılan ürünler için kullanılan alet, makine ve ekipmanlarıyla trafo ve kabloların, TARSİM kapsamına alınmasıyla ilgili çalışmaların başlatılacağını belirtmek isteriz.

Üreticilerimizin ürünlerini ve hayvanlarını, doğal afetler ile hiç beklenmedik risklere karşı koruyabilecekleri tek yol TARSİM’dir. Bu nedenle üreticiler, Tarım ve Orman Bakanlığı Kayıt Sistemlerine ürünlerini ve hayvanlarını kayıt ettirmeli ya da kayıtlarını güncelletmelidir. Sayın Çakırözer’in, verasetli yerlerde yetiştirilen ürünlerin de kapsam içine alınması yönündeki açıklamaları ise kanun çerçevesinde mümkün değildir.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.