'Artık proje ve maket değil icraat görmek istiyoruz'

AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, artık Porsuk ve Gündoğdu gibi büyükşehir belediyesinin maketlerini kamuoyuyla paylaştığı projelerin hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi.

'Artık proje ve maket değil icraat görmek istiyoruz'
31 Ekim 2019 Perşembe 10:20

AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, artık Porsuk ve Gündoğdu gibi büyükşehir belediyesinin maketlerini kamuoyuyla paylaştığı projelerin hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi.

Çalışkan, il binasında düzenlediği basın toplantısında, Porsuk, ve Gündoğdu projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Artık proje ve maket görmek istemiyoruz. 10-15 yıldır proje ve maket görüyoruz. İmar ve ulaşım gibi kent için son derece önemli olan master planları yapılırken diyalog sorunu yaşamamalıyız. İlgili kesimlerin görüşleri alınarak şehrin imar ve trafik sorunu çözülmelidir. Bunu her platformda söylüyoruz. Biz bazı hükümet yatırımları açısından da buna dikkat ediyoruz" dedi.

Otopark sorununu söyleye söyleye artık yaptırmaya başladıklarına dikkati çeken Çalışkan, şöyle devam etti:

"Millet Bahçemizin altına otopark yapıyoruz. Şehre ilişkin hükümet adına yapılacak yatırımlarli ilgili Cumhurbaşkanımızdan sözler alıyoruz. Kurtuluş Kapalı Pazaryeri hem sıhhi hem de fiziki koşullar açısından kentimize yakışmıyor. Çöp toplama ve atık sıkıntılarını zaman zaman ilçe başkanlarımız dile getiriyor. Tepebaşı bölgesinde çöpler zamanında toplanmıyor. Çöp sorunu çözülmeli. Geri dönüşüm atıklarıyla ilgili Odunpazarı'nda bir sorun var o da çözülmeli. Şehir için mezbaha sorunu devam ediyor. Bu eksiklik giderilmeli."

- "Yapılmayanları eleştirmeye ve sorgulamaya devam edeceğiz"

Çalışkan, büyükşehir belediyesinin zarar eden şirketlerine kaynak aktarılmasını doğru bulmadıklarına da değinerek, "Kamu kurumlarında ekseriyetle bu yöntem uygulanıyor. Belediye şirketlerinin her alanda iş yapmasını doğru bulmuyoruz. Sonraki aşamada şirketler pazarlık yöntemiyle işleri istedikleri kişilere veriyorlar. Bunu da takip ediyoruz. Belediye şirketleri eliyle çok fazla istihdam söz konusu. Bazı işler özel sektöre verilmeli. Rekabetin önü açılmalı. Şehrin hem bugünü hem de yarını için çabalamaya devam edeceğiz. Yapılmayanları eleştirmeye ve sorgulamaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'nin kazandığı ilçelerdeki belediyelerin de büyükşehir belediyesinden hizmet beklediğini anlatan Çalışkan, "Bizim kazandığımız ilçelerde hizmet üretmeye devam ediyoruz. En iyi hizmet için çaba sarf edeceğiz" ifadesini kullandı.

Çalışkan, Küçük Sanayi'nin mutlaka dönüştürülmesi gerektiğini anlatarak, "Belediyenin topu TOKİ'ye atması doğru değil. Biz TOKİ kısmını çözeriz. Gündoğdu'da yetki belediyede. Artık engelleniyor söylemlerini doğru bulmuyoruz" dedi.

- Büyükşehire soruşturma açıldığı iddiası 

Kent Evi konusuna dikkati çeken Başkan Çalışkan, “Kent Evi meselesini yıllardır söylüyoruz, bir türlü bitmiyor, son olarak bununla ilgili soruşturma izni verildiğini öğrendik, savcılık makamı tarafından başkanlık makamı ve görevliler hakkında soruşturma yürütüldüğüne ilişkin belgeler edindik” diye konuştu.

Özellikle şehir merkezinde yağmur suyu atık sorununun da bir an evvel çözülmesi gerektiğini belirten Çalışkan, “Büyükşehir Belediyesi tarafından özellikle üniversite caddesinde atık suyu ile ilgili çalışmaların revize edilmesi gerekiyor. Tramvay yolları önemli, şu ana kadar revize edilen mastır planı önümüze gelmedi, yeni tramvay hatları ile birlikte trafikle ilgili yine trafik ışıkları ile ilgili yeni problemlerin de bizi beklediğini düşünüyoruz. Bitirilemeyen hatlar bitirilmeli, Büyük Park’ın yanından geçen Muttalıp Caddesi ve devamında Seylan Caddesi’ndeki esnafın ciddi sorunları var, tramvay hatları park yerine dönüşmüş durumda. Tramvay hatlarının bir an evvel bitirilmesi gerekiyor" dedi.

Bir soru üzerine Çalışkan, belediyelerin ruhsat vermeye ilişkin vatandaşlara olan ilgisinin kendi hizmetlerinde yerini bulmadığını savunarak, "Odunpazarı'nda hayvan barınağının çok sağlıksız olduğuna ilişkin bilgiler geliyor. Belediyeler her türlü çalışmayı yapabilir. İster ilçe belediyeleri desteklenerek isterse büyükşehir belediyesi vasıtasıyla hayvan barınaklarının geliştirilemesi mümkündür. Ruhsat konuyla alakalı olarak Ağız Diş Sağlığı Merkezinin ruhsatsız olduğuna ilişkin bilgimiz var" diye konuştu.

- Zeytinoğlu Grubu şirketlerindeki işçilerin durumu

TMSF'den yeniden Zeytinoğlu Grubu'na devrolan şirketlerdeki işçilerin alacakları ve Ankara'ya yürümelerinin engellenmesi için emniyet güçlerinin gazlı ve coplu müdahalesine ilişkin soru üzerine Çalışkan, "Bu işçilerimizin sorunlarının çözülmesi için... TMSF'den iş yeri sahibine devredilmiş bir işletmeden bahsediyoruz. Bu arkadaşlar Eskişehirli, hemşehrilerimiz. Basit algı yaratılmasını doğru bulmuyoruz. Şehirde dokunamayacağımız, görüşemeyeceğimiz kimse yok. (Emniyet güçlerinin biber gazlı ve coplu müdahalesi) Buna yönelik bir şey söylemem doğru olmaz. TMSF noktasında çözümü ayrıca özel olarak konuşabiliriz" ifadesini kullandı.

- AK Parti Gençlik Kolları'nın AÜ kantininde toplantı yapması

Çalışkan, AK Parti Gençlik Kolları'nın Anadolu Üniversitesi (AÜ) İletişim bilimleri Fakültesi kantinde toplantı düzenlemesine ilişkin soruya, "Bizim dönem dönem arkadaşlarımızın farklı noktalarda görüşmeler yapması olabiliyor. Bu da bir sohbettir. Konu farklı yerlere çekilmemeli. Bu konuyu AÜ Rektörlüğü değerlendirilmeli. Biz bu konuyla ilgili bir çalışma yapmıyoruz" yanıtını verdi.

- "Dernek statüsündeki Eskişehirspor'da bu boyuta ulaşmış borçları çözmek mümkün görünmüyor"

Eskişehirspor'un yaşadığı maddi ve yönetimsel sorunlara ilişkin de Çalışkan, "Dernek statüsündeki Eskişehirspor'da bu boyuta ulaşmış borçları çözmek mümkün görünmüyor. Şirket statüsüne geçilmesi lazım. Herkesin aynaya bakıp hatalarını görmesi lazım. Yönetim noktasında kendi şirketlerini yönetir gibi yönetilirse başarı mutlaka gelir. Doğru yapılmadığı durumlarda ve dönemlerdeki parasal sıkıntıyı partilere yüklemek mantıklı değil. Bu sadece AK Parti için değil her parti için geçerli. Eskişehirspor kentin en kıymetlilerindendir. Tarihi geçmişi olan TÜLOMSAŞ, Şeker Fabrikası gibi kıymetlidir. Zaman zaman biz de destek oluyoruz ama sorun şirketleşmeyle çözülebilir gibi görünüyor" yorumunu yaptı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.