'Çin'den yeni ilaç getirdik, uygulamaya başlandı'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ileri yaş grubundaki vatandaşlara hitaben, "Bu salgında az kayıp vermek istiyoruz. Bu durumu birlikte atlatmak istiyoruz. Evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandı. Bu kurala uyun." dedi. Koca, Çin'den bugün itibarıyla yeni ilaç getirildiğini, yoğun bakımdaki hastalara uygulanmaya başladığını da açıkladı.

'Çin'den yeni ilaç getirdik, uygulamaya başlandı'
23 Mart 2020 Pazartesi 19:04

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  ileri yaş grubundaki vatandaşlara hitaben, "Bu salgında az kayıp vermek istiyoruz. Bu durumu birlikte atlatmak istiyoruz. Evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandı. Bu kurala uyun." dedi. Koca, Çin'den bugün itibarıyla yeni ilaç getirildiğini, yoğun bakımdaki hastalara uygulanmaya başladığını da açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:

"Toplum titiz haberciliği takdir ediyor. Sizi gönülden kutluyorum. Çin’de ilk vaka görülmesinin ardından 104 gün geçti. Ülkemizde ilk vaka 20 Mart'ta görüldü. Şüphelilerin takibinde titiz davranıyoruz. Dün itibariyle tanı sayısı bin 236, kaybettiğimiz hasta sayısı ise 30. Bunların hepsi ileri yaşta ve başka hastalıkları bulunanlar. Bu ölümlerin sebebi onların yaşları değil. Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Koronavirüsten etkilenmemeleri için sorumluluk sahibiyiz. Bu toplumun sizin hayat tecrübenize ihtiyacı var. Hayat yolculuğunda evlatlarınızın ihtiyacı var size. Bunları hastayken yapamazsınız. Bu sefere mahsus bu öğüdü kabul edin. Önümüzdeki zamanı riske atmayın.

Bu hassasiyeti tüm toplum paylaşıyor. Bu salgında az kayıp vermek istemiyoruz. Bu durumu birlikte atlatmak istiyoruz. Evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandı. Bu kurala uyun. Koronavirüse karşı verdiğimiz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok. Medyamız çok dikkatli. Felaket tellallığı yapanlara toplum olarak prim vermiyoruz. Korkuya teslim olmuş, bekleyişin yanlış olduğu görülüyor. Gücümüzün hayata bağlılıktan aldığımız görülüyor.

Kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza ve Maliye Bakanımıza bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Çalışan sağlık personelimizin ek ödemeleri sadece bir ay tavan seviyesinden gerçekleşecek. Bunun bütçeye maliyeti 1,5 milyar liradır. Sağlık çalışanlarımızın ekipman ve sağlık malzemesi sağlanmaktadır, sağlanmaya devam edecektir.

- Solunum cihazının yerli olarak üretimine başlıyoruz.

Solunum cihazının yerli olarak üretimine başlıyoruz. İhtiyacı olan ülkelere de destek vereceğiz. Hızlı tarama kitini devreye soktuk. Bugün itibarıyla 50 bin tarama kiti Çin'den geldi. Perşembe günü 300 bin gelmiş olacak. 1 milyon hızlı tarama kiti için bağlantı yaptık. Aşı geliştirme çalışmaları konusunda da kurum ve kuruluşlara destek veriyoruz. 6 üniversite ve bilim merkezine çağrı yapıldı. Bu üniversite ve merkezlere ihtiyaçlarına göre kısıtlamaya gitmeden destek sağlayacağız. Her türlü bilimsel disiplini devreye sokacağız. Türkiye sağduyulu bir politika izledi. Paniğe yol açarak hastalığın yayılmasına neden olacak tutumdan kaçındık. Biz bu mücadeleye aklını ve yüreğini koyan bir toplumuz. Şimdi tedbir zamanıdır, evde zaman geçirme daha mutlu geleceğe hazırlanma zamanıdır.

Tedbirleri tek tek uyguluyoruz bizler. Az temas kuruyoruz. 83 milyon birlikte bunu yapıyoruz. Tek tek hep birlikte. Yalnız değiliz hep birlikteyiz. Bu birliktelikten fire vermeyelim. Dün başlattığımız evde kalma çözümünü unutmayalım. Hayat eve sığar.

Çin'den yeni ilaç getirildi

İyileşen vakalarımız var. Biliyorsunuz 14 gün geçmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde iyileşmiş vakaları da açıklamış olacağız. Bunların sayısı da fazla. Bugün itibarıyla Çin'de kullanılan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları iddiası olan, yoğun bakımdaki hastalara uygulandığını bildiğimiz ilacı Çin'den getirmiş bulunuyoruz. Bugün Çin Büyükelçiliğiyle de görüştüm. Bundan sonraki ihtiyacımız için de olumlu yaklaşım var. Sabah gelen ilaç yoğun bakımdaki hastalarımıza uygulanmaya başlandı. Sonuçlarını sizlerle paylaşacağız. Dünyada sonuç alınan ve kullanılan ilaçları yakından takip ediyoruz. Yine daha önce bizim kullandığımız, pozitif olan vakalarda erkenden başlamayı planladığımız ve de önümüzdeki gönlerde sonuçlarını göreceğimiz bir tedavi şeklimiz var bunun haricinde. Ülkede aşı konusunda kim ne kadar yol almak istiyorsa her kurumu desteklemeye hazırız.

-Yaşamını yitiren 30 kişi 55-91 yaş arasında

Koronavirüsten yaşamını yitiren 30 kişi ileri yaş grubunda yer alan ve kronik hastalıkları olan kişiler. Ölen 50-60 yaş arası 2 hasta var. En yüksek yaş ise 91. Bunun dışındakiler 60 yaş üstü.

Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığımız çarşamba günü Bilim Kurulu toplantısına katılacak. Okulların ne zaman açılacağı henüz belli değil. Çarşamba günü değerlendirme yapılacak.

Sağlık personelimiz arasında pozitif olan vakalarımız var maalesef.

Sağlık personelimiz arasında pozitif olan vakalarımız var maalesef. Bunu üzülerek söylüyorum.

Şimdi artık şüphe görülen herkese test yapıyoruz. Test sayısı fazla olacak doğal olarak. Önümüzdeki gönlerde 10-15 bine çıkacağız. Hızlı tarama kitiyle bu sayı daha da artacak. Bu tarama kitlerinden ücret almıyoruz. Ücretsiz uygulanmaktadır.

Başta hastalarımız yurtdışı temaslıydı. Artık bunlar yurtdışı temaslının temaslısı olarak arttığını söyleyebilirim. Vakalar ülke genelinde görülüyor. Bir ilde yoğunlaşmış vakalar yok.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.