EYT'lilerin sarı kartı hazır

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, 26 Mayıs Pazar günü Yenikapı'da düzenlenen 2 milyonluk İstanbul mitingi öncesi ESOLAY Genel Yayın Müdürü Tarkan Demir'e gelinen süreci anlattı.

EYT'lilerin sarı kartı hazır
20 Mayıs 2019 Pazartesi 15:12

banner79

Eskişehir'de Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) verdiği iftara katılan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, 26 Mayıs Pazar günü Yenikapı'da düzenlenen 2 milyonluk İstanbul mitingi öncesi ESOLAY Genel Yayın Müdürü Tarkan Demir'in sürece ilişkin sorularını yanıtladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un sayılarını bir milyon 300 bin olarak açıkladığı ve Hazine'ye 60 milyar lira yük getireceği bilgisini verdiği EYT'lilerin mağduriyetini her platformda dile getiren Özüpak, İstanbul seçimlerinde alacakları tavırdan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasınan ardından çizecekleri yol haritasına kadar merak edilen pek çok konuya açıklık getirdi.

- İstanbul’da 1 milyonluk mitingin ardından 2 milyon kişi hedefiyle ikinci miting için kolları sıvadınız. 26 Mayıs Pazar günü Yenikapı’da miting yapacaksınız. Burada söylenecek ana tema, yani mesajınız ne olacak?

- Bizi görmeyenlere, duymayanlara, "haklısınız" demeyenler için buradayız, varız, bizi görmezden gelemezsiniz mesajı vereceğiz.

- Bu mitingin EYT’lilere mesafeli duran AK Parti ve MHP üzerinde bir etki yaratacağını düşünüyor musunuz?

- Kesinlikle, çünkü toplumsal bir sorun halindeyiz. 25 toplantı yaptık. Milyonluk miting gerçekleştirdik. İkinci mitingimizi yapıyoruz. Hakkımızı alana kadar, sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT’lilerin beklentilerini adeta suya düşürecek açıklamasının ardından EYT’lilerin mağduriyetini giderecek ilgili yasanın Meclis’ten çıkmasını sağlayacak gelişmeyi nerede görüyorsunuz?

- Cumhurbaşkanımızın 2018 yılındaki grup toplantısında dile geldik. Oradaki 750 milyar lira maliyetle 6 milyon 300 bin sayımızla dile geldik. Orada yanlış bilgilendirilmişti Cumhurbaşkanımız. Biz söylenenin aksine ekonomiyi çökertenler değil, katkı verenleriz. 1-1,5 milyon arasında EYT’li olduğunu söylüyorduk. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Bakanının 1,3 milyon açıklamasıyla bizimle ilgili net bilgi paylaşılmış oldu. 45-50 yaş arasındaki mağdur kitle burada. Her gün Cumhurbaşkanımıza randevu dilekçesini gönderiyoruz. Bu görüşmenin sağlanabilmesi adına, bizi bizden dinlesin diye yılmadan bunu sürdürüyoruz.

- EYT’liler yenilenen İstanbul seçiminde hangi argümanları ön planda tutarak mağduriyetini anlatacak.

- Her seçim döneminde siyasi partilerin seçim beyannamelerinde yer alıyoruz. Seçim bitiyor, EYT’liler yine kendi kendine kalıyor. Seçim dönemlerinde hatırlatıyorsak eğer biz bir gücüz. Buna inanıyoruz ve güveniyoruz. Eğer bu mağduriyet çözümlenmezse bu seçimlerde de sarı kartımızı göstereceğiz. Elimizde oy hakkımız var ve bu gücümüz var diyoruz. EYT'lilere çağrımız oyların geçerli olarak kullanılması.

- Yeni yapılacak Kıdem Tazminatı düzenlemesi, Genel Sağlık Sigortası, düşük Aylık Bağlama Oranının (ABO) emekli maaşlarını geriletmesi ve stajyerlik uygulamalarındaki sıkıntıların çözülmesi adına yaptığınız federasyonlaşma girişimi ne aşamada?

- Dernek olarak tüzüğümüz gereği 4447 sayılı kanunun iptali için mücadele ediyorduk. Gelinen noktada 81 ilde yapılanarak mücadele alanımızı genişletmek istiyoruz. 2008 sonrası emeklilikte maaş bağlanma oranları düşürüldü. Bin-bin 200 lira maaş bağlanan arkadaşlarımız var. Asgari ücretin altında bir maaşla nasıl geçinebilir insanlar? Sosyal yardım niteliğinde maaş bağlanıyor. 30 yılımızın karşılığı... Reva değil, kesinlikle düzeltilmeli. Stajlar, keza öyle. Bunun da düzeltilmesi gerekir. Kıdem tazminatı, yıpranma payı… Hayalini kurduğumuz çocuğumuza yapacağımız masrafın karşılığıdır bunlar. Tüzük değişikliğiyle hazır olan illerdeki derneklerimizle, federasyonlaşacağız. Böylece mücadele alanımızı genişleteceğiz.

- Özellikle sosyal medyayı kullanarak ülke gündeminin üst sıralarında kalmayı başaran EYT’liler, yeni mağduriyetlerin oluşmasıyla sayıları itibarıyla önemli bir güç haline geldi. Bunun miting dışında sahadaki etkisini nasıl planlıyorsunuz?

- Meclis görüşmelerine başlayacağız. Maalesef gündem seçim olduğundan bunları başlatamadık. Ulaşabildiğimiz en üst makama ulaşıp mağduriyetimizi anlatmaya devam edeceğiz. 81 ilde bilgilendirme çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

- İstanbul seçiminden sonra EYT’liler ilgili yasa konusunda bir gelişme olmazsa nasıl bir yol izleyecek?

- Mücadeleyi bırakmayarak, sonuna kadar yılmadan sürdürerek. Sonuç alana kadar. 6 yılı tamamladım. Bayrağı devraldığımız arkadaşlarımız halen yanımızda. Hak mücadelesi olduğu için kolay kolay pes edilecek bir şey değil.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.