NE HAKLA?


Ayten Tutkun

Ayten Tutkun

18 Nisan 2019, 15:18

Geçen hafta bir köpek sahibi aradı. Üzgün, kırgın, huzursuzdu sesi. "14 yaşında köpeğim var, yavru iken sokakta perişan buldum aldım Yuva aradım ama bulamadım bu süreçte birbirimize bağlandık ve evin ferdi oldu. Aşıları tam, kısırlaştırmasını da yaptırdım. 20 yıldır aynı adreste ikamet ediyorum. Artık yaşlandı, gözlerinde katarakt var, kulakları az işitiyor, eskiden koltuğa, kanepeye bir kerede zıplardı şimdi kucaklayıp çıkarıyoruz. Eğitimlidir, laftan sözden anlar. Sevincimizi, üzüntümüzü paylaşır. Sadece kapı zili çaldığında sesi çıkar. Yanımızdaki daireye kiracı taşınıyordu. Asansörde karşılaştık. Ben hoş geldiniz bir ihtiyacınız olur ise lütfen haber verin demeye çalışırken adam neredeyse kükredi. Köpeğin asansörde ne işi var, bu insanlar için, seni şikayet edeceğim, apartmanda hayvan mı olur, attıracağım bunu vs. ile hakaret, taciz ve tehdidine maruz kaldım. Ne yapabilirim?"


Türk ceza kanunu ve hayvanları koruma kanununda yazılı haklarını anlattım. Rahatladı biraz. Ama onun mutsuzluğu bana geçti. 14 yıl köpeği ile sorunsuz yaşarken bir kişinin onu bu hale getirmesini kabullenemedim. Karşımdaki insan bilinçli, vicdanlı, donanımlı ve mücadeleciydi. Ya onun gibi olmayıp da ilk zorlukta evcilinden vazgeçecek insanların evcilleri ne olacaktı?
Etinden, sütünden, yününden, kürkünden, gücünden yararlanmadığı ve yarar sağlamayı bırakın ekstra maddi, manevi fedakarlık yaparak neden evinde, bahçesinde hayvan bakan birine ,sırf hayvan besliyor diye hakaret, sözlü taciz, tehdit etme cüretini nasıl bir insan türü gösterebilir?


Başka bir tür ise sahipsiz hayvanlara ve onlara destek olan insanlara takar.Kısırlaştırma ve aşıları yapılmış, mahalleli tarafından beslenme ve barınması yapılan yıllardır aynı sokakta vukuatsız yaşayan kedi, köpekleri “mahallemden sokağımdan gidecek, barınaklara tıkılsın, yoksa ben bilirim yapacağımı” diye  tehdit ve taciz etme hakkını görür. 5199 sayılı hayvanları koruma kanun ve yönetmeliği madde 6 ile yaşam alanlarında korunması gereken kedi ve köpekleri yerlerinden atmak, attırmaya çalışmak beceremez ise zehirleyip öldüreceğini alenen beyan eden empati ve vicdan yoksunu  insanlarla aynı ortamda yaşamak zorunda kalıyoruz maalesef. Oysa ki bilmiyorlar TCK ve 5199 sayılı HKK ve yönetmeliği ile gönüllülerin ve yetkili kurumların görev ve sorumlulukları var. Hayvanlar haklarını arayamaz evet ama onlar adına arayan insanlar her daim oldu olmaya da devam edecek.

MADDE 11 – (1) Yerel hayvan koruma görevlileri; a) Bölge ve mahallerindeki sahipsiz hayvanların özellikle kedi ve köpeklerin bakım ve aşılarının yapılması, aşılı hayvanların işaretlenmesinin sağlanması, bölgedeki hayvanların kısırlaştırılması ve aşılandıktan sonra geri bırakılmak veya sahiplendirilmek üzere belediye tarafından kurulan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetler kapsamında yerel yönetimlerle eşgüdüm sağlamakla,b) Bölgelerindeki lokanta, işyeri ve fabrika gibi kuruluşlardaki besin maddelerinden sahipsiz hayvanların faydalanmasını ilgili belediye ile işbirliği içinde gerçekleştirmekle,c) Görevleri kapsamında tespit ettikleri olumsuzlukları il müdürlüğüne bildirmekle,ç) Bir yıl boyunca yaptıkları çalışmaları Aralık ayı içerisinde bir rapor halinde il müdürlüğüne vermekle,d) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanları koruma amacına yönelik olarak geçici bakımevi yararına sosyal etkinlikler düzenlenmesine yardım etmekle,e) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması ile ilgili konularda halkı aydınlatmak amacıyla dergi, broşür ve benzeri yayınların çıkarılmasında yerel yönetimlere yardımcı olmakla görevli ve sorumludur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.