HOBİ, FOBİ, BOBİ


Ayten Tutkun

Ayten Tutkun

17 Şubat 2019, 10:22

Hobinin sözlük anlamı kişinin normal yaşantısında yapması zorunlu olduğu şeylerin dışında (meslek, okul vb) başka, mutluluk veren uğraşlarla ilgilenmesidir. Koleksiyon yapmak, fotoğraf çekmek, hayvan beslemek, el sanatları ile uğraşmak vb gibi..

Ülkemizde ise genellikle işi, gücü olmayanların kendilerini meşgul etmek için yaptığına hobi deniliyor. Kimilerince iskambil, okey vb. gibi oyunlarda hobi sınıfına sokulur. Stres ile savaşmanın en kolay yolu herhangi bir hobi ile uğraşmaktır denilir.

Bu tanımlara göre hayvan beslemek hobi olarak kabul edilebilir. Bir veya birkaç evcil hayvanınız varsa sever, besler, korur, stres atar, hayatınızı paylaşırsınız. Hayvanların yaşama haklarının ihlal edildiğini, eziyet gördüklerini fark etmeye başladığınızda ise hobiniz işe dönüşür. Yaşama haklarının güvence altına alınmasını, korunmasını iş edinirsiniz. 

Normal dışı korkularımız ise fobi olarak adlandırılıyor. Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunulmasıymış. Kişiler korkularının saçma olduğunun farkında ancak korkularını mantıksal düşünerek engelleyemezlermiş. Fobi çeşitlerini merak edip araştırdım. Birkaç örnek… Kinofobi: köpeklerden korkma, ailurofobi: kedilerden korkma, apifobi: arılardan korkma, entomofobi: böceklerden korkma, gametofobi: evlenmekten korkma, dentofobi: dişçiden korkma vs. Sosyal fobilerin listesi de bayağı uzun. Genel yerlerde yemek yeme, umumi tuvaletleri kullanma,  alışverişte pazarlık etme fobisi bile varmış. Güzel haber ise tedavisi olan bir hastalıkmış Fobiler, tedavi sonucunda bir anda ortadan kalkabileceği gibi bu iyileşme hali uzun zaman da alabilirmiş.

Kötü haber ise ülkemizde fobik insanların fobileri genellikle bir hastalık veya geçici bir psikoloji bozukluğu olarak görüldüğünden tedavisi ile pek uğraşmak istenmezmiş. Fobilere zamanında müdahale yapıldığında tedavisi daha kolay ve rahat olacağı gibi, üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen tedavisi ile uğraşılmamış fobiler, insanı gün geçtikçe daha fazla rahatsız ediyormuş.

Kinofobik insanlardan gelen edepli !! maillerden birinde “Sen de en az benim kadar iyi bilirsin, yurtdışında sokaklarda bir tane bile sahipsiz ve dolayısıyla tasmasız gezen başıboş hayvan yoktur. Ben 2 sene kaldım, görmedim. Anlıyorum, hepsini ev sahibi yapmak olası değil, o zaman uyutulsun (öldürülsün) bu hayvanlar. Yoksa onlar sokaklarda başıboş gezecekler diye benim gibi gerçekten aşırı fobik kişilerin sokakta bulundukları her saniye kalp krizi riskini göze alarak gezmesi gerekiyor” Nerede insan hakkı diye de hesap sorarlar.

Çok ilginçtir ki fobisi olan kişiler Bobi’ler (halk arasında köpeğin adı) söz konusu olduğunda tedavi olmak yerine çok acımasız öneriler getiriyor. Kiminde kedi fobisi var. Hadi kedileri öldürelim. Kiminde kuş fobisi var hadi kuşları öldürelim.

Sevgili fobikler internette yaptığım araştırmada yüzlerce fobi çeşidi olduğunu kısa veya uzun vadede de tedavisinin mümkün olduğunu öğrendim.

Soykırım yapacağımıza fobimizden kurtulmayı denesek…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.