Hak arama mücadelesinin örnek insanları: EYT'liler


Tarkan Demir

Tarkan Demir

07 Eylül 2019, 14:52

Uzun süre yaşadığım Bursa'da tanık olduğum bir vahşet, 1970-80'li yılların o kanlı yüzünü çocuk yaşta hafızama kazımıştı.

O dönem Maden-İş Sendikası Başkanı olan babamın siyasal duruşu ve işçilerin hakkını arama konusundaki hassasiyetinin de etkisiyle sağ-sol tartışmaları ve kavgalarının arka yüzü evde sürekli konu edilirdi. Hak, hak arama, sendika, mücadele, eylem, miting, adalet kelimelerini kitaptan okumadan önce öğrenmiştim.

Başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir'in yanı sıra işçi kenti Bursa da pek çok eyleme ev sahipliği yapıyordu 1970'lı yılların sonlarında.

Evimizin olduğu Setbaşı semtinin Sakaldöken Caddesi'nde oyun arkadaşımızın sol görüşlü gazeteci-avukat babası Mehmet Cengiz Göral’ın 3 Temmuz 1979 tarihinde bir faşist tarafından sokağımızda silahla öldürülmesine tanık olduğumda henüz 7 yaşında bir çocuktum.

Vahşet kelimesini öğrendiğim andı...

Sonraki yıllarda günah çıkaran çok oldu tabii...

Siyasal eylemlerin en acımasız dönemini çocuk yaşta bildim. Apartmanımızda oturan üniversite öğrencilerinin zincir ve muşta gibi aletlerini su sayaçlarının kapaklı dolaplarında bulduğumda da irkildiğimi hatırlıyorum. Büyük kuzenim okuduğu kitaplar nedeniyle 1981 yılında gözaltına alınıp işkence görmesi ve uzun süre kendisinden haber alamamamız da büyük iz bırakmıştı bende.

Hak arama mücadeleleri hep sıkıntılı süreçler oldu Türkiye'de.

1960-70'li yıllarda sendikal mücadelelerin sonunda elde edilen hakların günümüzde neredeyse tek tek çalışanların ellerinden alınması ve taşoran sistemin egemen kılınması...

"İş buldun şükret" anlayışıyla asgari ücrete razı milyonlar geçim mücadelesi verirken, devlet kapısında iş bekleyen atanamayan öğretmenler başta olmak üzere hatırı sayılır bir eğitimli işsiz kesimin varlığı...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) haklı mücadeleleri...

xxx

EYT'liler özellikle son 2 yıldır Türkiye, hatta gurbetçileri de ilgilendirdiğinden dünya genelinde önemli bir gündem oldu.

Seslerini duyurma ve hak arama biçimlerine bakıldığında son derece naif, şiddetten uzak, siyasete mesafeli, olgun bir tavır içindeler.

Gönül Boran Özüpak'ın başkanlığındaki Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) ülke genelinde örgütlenerek federasyon olma yolunda önemli adımlar atıyor.

Emekliliğe hak kazanma yaşı ve prim gün sayısı değiştirilerek, değim yerindeyse oyun oynanırken kuralların değiştirilmesi sonucu mağdur olan, sayıları 2 milyonu aşkın EYT'li kitle, kimsenin "gık" diyemediği bir ortamda ortaya koydukları saygın eylem biçimleriyle Türkiye'ye örnek oldular.

Şiddetten uzak, bırakın kırıp dökmeyi hakaret içeren tek bir kelimenin konuşulmadığı mitingler, toplantılarda buluşan milyonları aşan EYT'lilerin isteği hakları olan maaşlı emekliliği kazanabilmek.

Sosyal medyayı aktif kullanan EYT'liler Türkiye'de sendikaların dahi hak arama mücadelesinde sesini çıkaramadığı bir ortamda kitlesel mitingler yaparak adeta her kesime ders veriyor.

Mitinglerle, sahadan, sosyal medyadan, imzalar toplayarak, faks, telefon, mail gibi teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak, her mecradan muhataplarına dertlerini anlatmaya çalışan EYT'liler haklarını alana kadar eylemlerinden vezgeçmeyeceklerini söylüyor.

Herhengi bir siyasi partinin arka bahçesi olmadan mücadele eden EYT'liler haklı bir alkışı hak ediyor. 

Yarın Ankara Tandoğan Meydanı'nda saat 12.00'de buluşacak yüz binlerce EYT'li Gönül Boran Özüpak önderliğinde bir kez daha ülkeyi yönetenlere seslerini duyurmaya, yaşadıkları mağduriyeti anlatmaya çalışacak.

"Hak verilmez alınır" anlayışının unutulmaması gerektiğini hatırlatarak, bu yürekli insanları yürekten alkışlıyorum...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.