Eskişehir'de Arapça tabelalara geçit yok

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin iş yeri tabelaları ile ilan ve reklamlarda yalnızca Türk harflerinin kullanılmasına yönelik yeni bir düzenleme getireceği öğrenildi. Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra ilan, reklam panoları, iş yerlerinde kullanılan menü ve adisyonlar ile iş yerinin vitrininde ya da işyerinin içinde veya dışında hiçbir noktasında Türk alfabesindeki harflerin dışında başka bir alfabe ile yazılmış hiçbir materyal bulundurulamayacağı bildirildi.

Eskişehir'de Arapça tabelalara geçit yok
15 Ekim 2019 Salı 17:17

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin iş yeri tabelaları ile ilan ve reklamlarda yalnızca Türk harflerinin kullanılmasına yönelik yeni bir düzenleme getireceği öğrenildi.  Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra ilan, reklam panoları, iş yerlerinde kullanılan menü ve adisyonlar ile iş yerinin vitrininde ya da işyerinin içinde veya dışında hiçbir noktasında Türk alfabesindeki harflerin dışında başka bir alfabe ile yazılmış hiçbir materyal bulundurulamayacağı bildirildi.

Son yıllarda özellikle Arapça tabela, ilan ve reklamların çoğalması nedeniyle belediyelerin vatandaşlardan çok sayıda şikayet aldıkları belirlenirken, bu hassasiyetin askeri harekatın başlamasından sonra giderek arttığı belirtildi.

Son 5 yılda Türkiye’de ve Eskişehir’de, Suriye, Irak, Afganistan gibi yabancı uyruklu nüfusun giderek artması ve bu kişilerce çeşitli hizmet sektörleri üzerine iş yerleri açıldığını aktaran yetkililer, Arap harfleriyle yazılmış tabela, ilan ve reklamların giderek çoğaldığını, bu durumun bir taraftan görüntü kirliliği yaratırken, diğer taraftan da halkın ne yazdığı konusunda hiçbir bilgisinin olmadığı tabelaların denetimsiz bir şekilde çoğaldığının görüldüğü kaydedildi.

Türk ordusunun 9 Ekim'den itibaren sınır ötesine başlattığı harekat sonrasında, Türkiye’ye karşı çıkan ve cephe alan devletlerin çoğunluğunun Arap kökenli olduğunun gözlendiğinin altı çizilirken, bu durumun Eskişehirlilerin Arapça tabela, ilan ve reklamlara gösterdiği tepkinin daha da artmasına neden olduğu bildirildi. 

Türkiye’nin komşu ülkelerdeki halkın yaşadığı sıkıntılar karşısında en büyük fedakarlığı yaptığını dile getiren vatandaşlar da “Buna karşılık askerimize ve ordumuza karşı çıkan ilk açıklamaları yapanlar, yine sıkıntılarını fedakarca çözmeye çalıştığımız bu ülkeler oldu. Bizlerin hem ordumuzun arkasından her türlü hakaret ve açıklamayı yapanların şehrimizde kendi alfabelerini kullanmalarına ve şehrin birçok yerini Arap alfabesiyle yazılmış tabelalarla doldurmasına şiddetle karşıyız” diyerek rahatsızlıklarını dile getirdi.  

Eskişehirlilerin bu tepkilerine kayıtsız kalmayan Büyükşehir Belediyesi’nin, mevcut Tabela-İlan ve Reklam Yönetmeliğinde gerekli düzenlemeyi yapacağı ve Türk alfabedeki harflerin dışında Arap alfabesi başta olmak üzere farklı hiçbir alfabenin kullanılmasına izin verilmeyeceği öğrenildi.

- "Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi yazı dili Latin harflerinden oluşan Türkçedir"

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Atatürk’ün direktifleri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kabulüyle 1 Kasım 1928 tarihinden itibaren Arapça alfabeyi terk ederek, Türk Alfabesi’ne geçmiştir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi yazı dili Latin harflerinden oluşan Türkçedir. Şehirlerde, esnafa ait işyerlerinin, çeşitli meslek gruplarının kendilerini kamuoyuna tanıtıcı her türlü tabela, ilan ve reklamların düzenlenmesi ve denetimi belediyelere aittir. Son yıllarda şehrimizde, Türk alfabesindeki harflerin dışında, yukarıda sayılan nedenlerden dolayı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tabela, İlan ve Reklam Yönetmeliği’nde yeni bir düzenleme yaparak, söz konusu materyallerde Türk alfabesindeki harfler dışında başkaca bir dile ait harflerin kullanımını kaldıracaktır."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.