'Kurlar top gibi oynarken beklentiler zar atmaktan ibarettir'

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından her ay gerçekleştirilen Sanayi Konseyi’nin bu ay ki konuğu  ekonomist ve serbest piyasalar uzmanı Hikmet Baydar oldu. Baydar, "Kurların top gibi oynadığı ekonomide bu beklentilerin hepsi zar atmaktan ibarettir. Yıl sonuna kadar faizlerde yukarı doğru bir hareket olacak. Bununla beraber kurda da yukarı doğru bir hareket olacak" dedi.

'Kurlar top gibi oynarken beklentiler zar atmaktan ibarettir'
04 Aralık 2019 Çarşamba 11:23

Ekonomist ve serbest piyasalar uzmanı Hikmet Baydar, "Kurların top gibi oynadığı ekonomide bu beklentilerin hepsi zar atmaktan ibarettir. Yıl sonuna kadar faizlerde yukarı doğru bir hareket olacak. Bununla beraber kurda da yukarı doğru bir hareket olacak" dedi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölge (EOSB) Müdürlüğü Başkan Vekili Ercan Tezcan başkanlığında toplanan Sanayi Konseyi’nin bu ayki konuğu Hikmet Baydar, katılımcılara sektörel güven endeksi, dış ticaret endeksi ve tüketici fiyat endeksi konusunda bilgi verdi.

Bu yılı değerlendiren Baydar, yüzde 8,55 ile enflasyon oranının bu yılın dip noktası olduğunu aktardı.  Baydar, yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 12 olduğunu belirtti.  Yıl sonu dolar beklentisinin 5,90 TL olduğunu ifade eden Baydar, 2020 yılında ise ekonomide büyük bir artış görmediğini söyledi.

Enflasyon yüzde 12’yi görür

Sunuma Merkez Bankası Beklenti Anketini değerlendirerek devam eden Baydar, şunları aktardı:

“Geçen sene enflasyon yüzde 17,9’dan yüzde 24,52’ye çıktı. Bu sene enflasyon yüzde 15’ten yüzde 8,55’e düştü. Bu oran bu senenin dibi. Bundan sonraki süreçte enflasyon oranında yükseliş olacak. Yıl sonuna doğru enflasyon yüzde 12’yi bulur. 12 ay sonra yüzde 10,46 bekleniyor. 24 ay sonra enflasyon beklentisi yüzde 9,16.  24 ay içerisinde yüzde 8,55 ve altını bekleyen yok.  2 yıl içerisinde bu rakamı göremeyiz. 5 yıl sonrası için yüzde 7,38 deniliyor. 6 yıl sonrası için ise yüzde 6. Bunlar tamamen afaki rakamlar. Benim böyle bir beklentim yok. Kurların top gibi oynadığı ekonomide bu beklentilerin hepsi zar atmaktan ibarettir. Yıl sonuna kadar faizlerde yukarı doğru bir hareket olacak. Bununla beraber kurda da yukarı doğru bir hareket olacak.  Kur beklentisi yıl sonu 5,90 TL. 12 ay sonrası 6,32 TL. Cari işlemler dengesi bu yıl ocak-aralık dönemi için 0,6 milyar dolar fazla verecek diye hesaplanırken gelecek yıl için 13,3 milyar dolar açık verecek diye bakılıyor. Gelecek yıl cari açık dengesi 13,3 milyar dolar açık verecekse iç piyasada canlılık olacak demek. Bu oldukça iyimser bir tahmin. Merkez bankası fonlama maliyetlerinde şuan yüzde 13,88 civarı bekleniyor. 3 ay sonra yüzde 12,43. Arada bir buçuk puan fark var. Bir buçuk puan merkez bankası faizleri indirebilir deniyor. Bir buçuk puan Merkez Bankası faizleri indirirse devlet tahvillerinde negatif faizlere geçeceğiz.”

Türkiye’nin üretememe değil satamama problemi var

Ekonomist Baydar, Türkiye’nin üretememe değil satamama gibi bir probleminin olduğunu aktararak, “Şirketlerin ve Türkiye’nin büyümesi için kredi ihtiyacı var. Bu kredi iç talep canlanması olmadığı için şirketler nakit akışını düzenleyemiyorlar. Dolayısıyla kredileri geri ödeyememe riskleri yüksek. Kredi almak sadece borçların ötelenmesi için gerekiyor, cironun artırılması için değil. Türkiye’de üretim kapasite oranları yüzde 76’larda. Türkiye’nin üretememe problemi yok, satamama problemi var” diye konuştu.

Baydar 2020 yılı için ekonomide bir artış  beklemediğini ifade ederek, “Durgunluk devam edecek. Büyümek istiyorsak başkasının pastasını almak zorundayız.  Pazarlama ve satış organizasyonları daha profesyonelce yönetilmeli” dedi.

EOSB Başkanı Nadir Küpeli de sanayicilerin ihtiyaç duyduğu konularda kendilerini bilgilendirmek, gelecekle ilgili kararlarına yön vermek adına birbirinden değerli isimleri sanayicilerle buluşturmaya devam ettiklerini söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.