'Fuarımız sanat ve spor şenliği şeklinde gerçekleşecek'

TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, TÜYAP Fuar Merkezi'nde 24 Ekim'de açılacak ve 27 Ekim akşamına kadar sürecek Hobi, Spor ve Hediyelik Eşya Fuarı'nda ziyaretçilere birbirinden eğlenceli şov ve gösterilerle sürprizler hazırladıklarını söyledi.

'Fuarımız sanat ve spor şenliği şeklinde gerçekleşecek'
15 Ekim 2019 Salı 13:24

TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, TÜYAP Fuar Merkezi'nde 24 Ekim'de açılacak ve 27 Ekim akşamına kadar sürecek Hobi, Spor ve Hediyelik Eşya Fuarı'nda ziyaretçilere birbirinden eğlenceli şov ve gösterilerle sürprizler hazırladıklarını söyledi.

Seçer, Esolay'a yaptığı açıklamada, 40 yıldır fuarcılık alanında faaliyet gösteren TÜYAP'ın Türkiye'deki fuarların yüzde 50'den fazlasını yapan bir kuruluş olduğunu belirterek, şimdiye kadar bin 700 yurt içi, 200 de yurtdışında fuar organize eden TÜYAP'ın her yıl 100 fuar açtığını kaydetti.

Yaklaşık 6 yıldır TÜYAP Eskişehir'in faaliyet gösterdiğine işaret eden Seçer, "Eskişehir merkez olmak üzere Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik'e hitap edebiliyoruz. ETO-TÜYAP Fuar Merkezi'nde bu etkinliklerimizi hayata geçiriyoruz" dedi.

Server, fuarcılığın önemli katma değerler yarattığına dikkati çekerek, şunları ifade etti:

"Birincisi stant açanlara katkı sağlıyoruz. Stant açanların pazar paylarını, satışlarını, ihracatlarını artırıyoruz. Ziyaretçilerin yüzlerce firmanın alternatif ürünlerini görmelerini sağlıyoruz. Hem yetkilileriyle tanışabiliyorlar hem de fiyatları karşılaştırabiliyorlar. Bunun yanı sıra fuar turizmi var. Bunun altını çizmek lazım. Fuar turizmi diğerlerine göre 8 kat fazla gelir getirir. Neden? Örneğin siz İstanbul merkezli bir firmasınız, Eskişehir'de fuara katılarak stant açtınız. Burada ekibinizle en az 5 gün kalmak zorundasınız. Otelde konaklıyorsunuz, taksiye biniyorsunuz, yemek yiyorsunuz, hediyelik eşyalar alıyorsunuz, en az bir gün gezip görülecek yerlere gidiyorsunuz. Hızlı trene biniyorsunuz. Transfer otobüslerine biniyorsunuz. Müthiş bir ekonomi. Başka şehirden ziyaret için gelenler de kent için gelir sağlayıcı harcamalarda bulunuyor. Şehre ilk defa gelip beğenen biri, ailesine hep beraber gelelim diyor. Ailece fuar kentına geliniyor."

- Hobi, Spor ve Hediyelik Eşya Fuarı

Eskişehir'in sanata ilgisi, sporun revaçta bulunması, kültürün popülaritesinin yüksek olması nedeniyle, Hobi, Spor ve Hediyelik Eşya Fuarı'nın çok uygun olacağını düşündüklerini anlatan Seçer, şunları söyledi:

"ETO-TÜYAP Fuar Merkezi'mizde iki ultra modern salonumuz var. Bir salonumuzda sanatsal etkinlikler, sanat malzemeleri satanlar, sanatla ilgili okullar, kurslar olacak. Workshoplar, uygulamalar gerçekleşecek. Sanatla ilgili sahnemiz burada bulunacak. Gösteriler, şovlar, uygulamalı anlatımlar olacak. Seramiği, ahşabı, camı uygulamalı anlatacak hocalarımız, duayenler, uzmanlarımız olacak. 50'ye yakın el sanatları etkinlikleri var. Diğer salonumuzda spor fuarı ve şenliği şeklinde olacak. Yüzmeden tekvandoya, okçuluktan basketbola kadar burada olacak. Şovlar yapılacak. Muhteşem bir fuar olacak. Bu fuar, sanata, spora teşvik, sanatı ve sporun farklı dallarını tanıtmak ve yaygınlaştırmak için geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz sanat ve spor şenliği şeklinde gerçekleşecek. Girişlerin ücretsiz olduğu fuarımıza tüm halkımızı bekliyoruz."

TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, fuarların firmalara önemli kazanımlarda bulunduğuna işaret ederek, "Bazı firmalar yeni açılmıştır. Bizim fuarımızda yeni bir portföy oluşturur. Fuarımıza 100 bin ziyaretçi geliyor alanına göre. Bu ziyaretçilerden yüzde 5'i bile o işletmeyle ilgili olsa muhteşem bir olay. Firma, 2-3 yılda bulamayacağı bir müşteri portföyünü oluşturmuş oluyor. Veya 10 yıllık bir işletme komşu illere açılmak için bu fırsatı kullanabilir. Pazar paylarını artırabilir. İhracatçı firmalar davet ettiğimiz yabancı heyetlerle diyalog kurup dış satımını artırabiliyor. Büyük ulusal veya uluslararası bir firmalar da fuarlara prestij için katılır. Stant açanlarla anketler yaptığımızda yüzde 80 ile 100 arasında bir memnuniyet var. 'Yine katılacağım' diyenler çoğunlukta. Fiyatlarımız uygundur. Fiyatlarımız her fuara göre değişir. Bu maliyetleri karşılayan firmalar kısa, orta ve uzun vadede bunun karşılığını görüyor. KOSGEB, mevzuata uygun olan firmaların fuar harcamalarının yüzde 60'ını karşılıyor. Bu da önemli bir teşvik. Tüm firmalarımızı bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.