Vatandaşın huzuru için toplandılar

Eskişehir'de Polis Merkez Amirliklerinin sorumluluk bölgelerinde 31 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında İl Emniyet Müdürü Engin Dinç başkanlığında 5 huzur toplantısı yapıldı.

Vatandaşın huzuru için toplandılar
07 Kasım 2019 Perşembe 15:05

Eskişehir'de Polis Merkez Amirliklerinin sorumluluk bölgelerinde 31 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında İl Emniyet Müdürü Engin Dinç başkanlığında 5 huzur toplantısı yapıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, toplumda güvenlik endişesi oluşturan ve günlük yaşamı etkileyen suçların ortadan kaldırılması, vatandaşın öncelikli beklentisi olduğu belirtilerek, "Polis, uygulamalarında halka en iyi şekilde hizmet sunmak, vatandaşın huzur ve mutluluğu için çalışmak ve bütün bunları içten, bilinçli olarak ve halkın beklentilerini de dikkate alarak yapmak zorunda. Bu durum, emniyet birimleri tarafından yürütülen suçla mücadele çalışmalarına toplumun tüm kesimlerinin katılımını gerekli kılmakta. Dolayısıyla, suçtan endişe duyan her kurumun, her sivil toplum örgütünün ve her bireyin aktif olarak suç önleme faaliyetlerine destek vermesi gerekliliği kaçınılmaz. Polis-vatandaş ilişkileri, bir devletin demokratik bakımdan gelişmişliğinin ölçülmesinde belirleyici role sahip olmakla birlikte, güvenlik hizmetinin etkinliğini, verimliliğini artırmakta ve halk tarafından kabul gören güvenlik tedbirlerine de zemin hazırlıyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Temel yaklaşımın, suçla mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olamayacağı, bu anlamda diğer kamu kurum-kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile her bireye düşen sorumluluklar olduğu ve suçla mücadeleye bu unsurların etkin şekilde katılımının sağlanması için polis birimleri ile halk arasında karşılıklı güvenin en üst seviyeye çıkarılmasının, kamu düzeninin sağlanması, vatandaşın huzur ve güven ortamında yaşamını sürdürebilmesi için gerekli ve şart olduğudur. Bu amaçlar doğrultusunda; Polis Merkez Amirliklerimiz sorumluluk bölgelerinde 31 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında İl Emniyet Müdürü Engin Dinç başkanlığında 5 adet Huzur Toplantısı yapıldı. Toplantılara, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Odunpazarı Belediye Başkanlığı, Tepebaşı Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş., ESGAZ, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Türk Telekom A.Ş, İl Emniyet Müdür Yardımcıları, İlçe Emniyet Müdürlükleri, Asayiş, Çocuk, Trafik Denetleme, Toplum Destekli Polislik, Muhabere Elektronik, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri, Polis Merkez Amirliği görevlileri ve temsilcileri hazır bulunmuşlardır. Ayrıca muhtarlar, site ve apartman yöneticileri ile vatandaşlar olmak üzere toplam 870 kişi katıldı."

Bir önceki toplantılarda mahalle muhtarları ve vatandaşlarca iletilen dilek, istek ve şikayetlere ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili geri bildirimlerde bulunulduğu, ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğünce vatandaşların karşılaştıkları olayları, şüphelendikleri kişileri mobil telefon üzerinden bilgi paylaşımında bulunabilmelerine yönelik hazırlanan “EGM Mobil Uygulaması”, uyuşturucu ile mücadele kapsamında hazırlanan “UYUMA” uygulaması ile kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesine yönelik hazırlanan “KADES” uygulaması hakkında toplantıya katılan vatandaşlara bilgilendirmeler yapıldığı bildirilen açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Toplantı sonucunda vatandaşlar tarafından iletilen park ve bahçelerde açıktan alkol alınması, parklarda ve sokaklardaki ışıklandırmaların yetersizliği, trafik sorunları, alt yapı eksiklikleri, çevreye rahatsızlık veren başıboş hayvanlar vb. öncelikli sorunlar tespit edilerek çözümleri konusunda kurumsal ve kurumlar arası işbirliği çerçevesinde çalışmalara başlanılmıştır."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.